Sünnet
Bebeğimin erkek olacağını öğrendiğim gün çok sevinmiştim. Ama aklıma sonradan büyükler tarafından sokulan sünnet düşüncesi beni korkutmakla kalmıyor, ürpertiyordu.
Hatta kendi kendime ‘kız olsaydı hiç böyle bir derdim olmayacaktı’ diyordum.
İlk doğduğunda doktorumuz doğumda önermediğini, biraz bebeğin kilo alıp kendini toparlaması gerektiğini söyledi. Bizde 3 aylıkken yaptırırız demiştik.
Ama eşim gemiye katıldı o zamanlar. Sünnet ertelendikçe ertelendi ve sonunda yine büyüklerimizin ısrarı üzerine 6. Ayında sünnet ettirmeye karar verdik.
Daha evvelden yakınlarımızın çocuklarının sünneti Kemal Özkan’da yapılmıştı ve gayet memnunlardı. Bir iki hastane arandı ama çok fazla araştırmadan Kemal Özkan ‘dan yer ayırttık.
Giydireceğim kıyafetten tutun çekinilecek fotoğraftaki parti malzemelerine kadar herşeye o gün karar verdim. Hiç özenmedim. Kimseyi çağırmadım.
Sabah erkenden kalkan bir bebek zaten Barış. Hazırlanmak için çokça vakit oldu. İçten bir gömlek giydirdim üstünede salopeti 😊 IMG_6460
Zaten bir bebeğe ne giydirirseniz giydirin onun sevimliliği yeterli❤
Yolun üzerinde parti malzemeleri satan bir yere uğradık. Ordan bir, iki bişey alıp çıktık. 5 dkda ulaştık sünnet yerine.IMG_6478
Sonra öncelikle bi form doldurmamızı istediler. Lokal anestezi olmasını istiyordum . Çünkü küçücük bir bedenin baygın vaziyette olması beni çok korkutuyor. Lokal anestezi için özel bölgesinden iğne olması gerekiyor. O yüzden benim ricam ile öncesinde uyuşturucu bir krem sürüldü.
Anestezi uzmanı kremi biraz beklettikten sonra, bezini açmamı istedi. Ve sünnette yaşayıp yaşayabileceğiniz 2 acı çekme sahnesi var. İlkini bu şekilde yaşadım. Bebeğimin özel bölgesine iğne ile lokal anestezi uygulandı. Çok ağladı diyemem aslında ama onu öyle görmek bile bana yetti. 🙁
Yine bir süre beklememiz istendikten sonra ameliyat odasına alındık. Sedyeye yatırmamı istediler. Valla analık iç güdüsü ile benim yatasım geldi. 🙂
Masayı şu şekilde ayarlamışlar. Tepede bir düzenek var. Ipadi bebeğin tam yattığı yerin üstüne yerleştirmişler. Birde çizgi film açtılar cıvıl cıvıl sesler çıkıyor. Barış gözünü monitörden alamıyordu. 🙂
Sünneti yapan kişinin direktifleri ile bakın-bakmayın-şimdi bakabilirsiniz şeklinde hep başında bekledim. Hiç ağlamadı🙏🏼 Hatta ben ağladım o ağlamadı. Sünnetçinin işlemi bitirmesi ile bezini kapattık. Kucağıma aldım. Hiç mutsuz görünmüyordu. Ağlamadı da 🙏🏼😊
Sonra bize içirmemiz gereken ilaçları yazdı. Nasıl pansuman yapacağımızı anlattı.İlk günün çok önemli olduğunu ve saatli içirmemiz gerektiği tembihini verdi. Dahasında çıktık yola eve döndük.
Yolda emzirdim ve uyudu. Yol çok uzun sürmedi zaten 10 dk da evdeydik. Kucağımda çıkardım odaya oğlumu. Yatırmayı düşündüm yatağına. Bir anda ağlamaya başladı.
Benim bebeğim kolik bebekti. Çok alışığım ağlamalarına ama bu bambaşkaydı. Gerçekten canı yanıyordu. Çünkü hem bağırıyor, hem ağlıyordu. Meğer ilk çişini yaptığında özel bölgesi yanarmış ve o bölgenin iyileşmesi içinde çok önemliymiş bu ilk çiş. Yarım saate yakın bu şekilde ağladı. Ne yapsak fayda etmedi. Ne meme emdi, ne de sevmelerimize, şebekliklerimize karşılık verdi. Sonra biranda sustu. Sustuğunda ağlamaktan helak olmuştu. Ter içindeydik ikimizde.
O ağlarken ben bi kaç yaş yaşlandım. Perişan olduk. Ama sonra bitti ve hiç bişey olmamış gibiydi. Sakinleşti, gülümsemeye başladı. İlaçlarını verdim. Sonra uyudu, kucağımdan hiç indirmedim. İşte 2. Zorluğuda bu şekilde atlattık! 🙏🏼😊IMG_6412
Sayfada sormuştum. ‘Sünnet yaptırmış deneyimli anneler bana yardım edin çok telaşlıyım diye’ gelen yorumların tamamı hiç korkmayın , çok kolay hiç bişey anlamıyorlar şeklindeydi. Gerçekten de öyleydi. O 2 şey dışında bebeğim herşeyden habersiz olmuştu sünnetini. Ateş, huzursuzluk vs. olmadı. Zaten ağrı kesici ve ateş düşürücü vermişti doktor. Saatli olarak içirdik.
Bana gelen soruların içerisinde ‘Peki sonrasında çok zor oluyor mu? ‘ Her alt açışımızda vazelin ve steril gazlı bez koyduk. Sık sık altını açtık. Bardak vs kapamadık. (Hatta bezimizi sıkı kapamamızı istediler.) 5 gün sonra kontrole gittik. Doktoru sorun olmadığını söyledi ve yolladı. Bi kaç gün ufak bir huzursuzluk oldu. Onun dışında herşey yolundaydı.
Çok şükür bu da bitti🙏🏼
Barış’a not: İşte oğlum böyle erkek oldun 🙏🏼☺
Yazar

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: