Skolyoz-Kifoz Ameliyatım

Skolyoz- Kifoz Nedir?

 

Hastalığın adını bile duymamış binlerce insan var bugün. Benim görevimse böyle bir rahatsızlığın duyulmasını sağlamak ve inanın siz bilmiyor olsanız dahi şuan bu hastalığa sahip olabilirsiniz…

Skolyoz ; omurganın sağa ya da sola veya her iki yöne doğru  kıvrımlanmasıdır.

Kifoz ise; sırt bölgesinde oluşan kamburluktur.

Hastalık sebebi henüz tespit edilememektedir. Bazılarının doğuştan geldiğine inanılırken; duruş bozuklukları, ağır kaldırma vb. gibi sebebi bilinmeyen bir çok sebebi olan bir rahatsızlıktır.

Skolyoz-UzmanTedavi.NET_
solda normal omurga, sağda sağa eğimli skolyoz
thoracic-kyphosis
solda normal omurga – sağda kifoz eğrimli omurga

Her ikisinin bulgusuda oldukça kolay. Omurgada oluşan duruş bozukluğunu tespiti gözle görülebilir. Ebeveynlerin çocuklarını sürekli olarak kontrol altına almaları gerekmektedir. Omuzların eşit olması, göğüs kafesinin yüksekliği-düşüklüğü, bel kısmında sola veya sağa eğriliği, kürek kemiğinin yüksekliği gibi belirtileri,  vücudun belirli bölgelerini çocuklarına hissettirmeden bile kontrol edebilirler.

Ben etrafımda bu tarz duruş bozuklukları olan insanları hemen uyarıyorum. Çünkü hastalığı yaşadığım için daha fazla ilerlemeden uyarmak bana daha doğru geliyor.

Rahatsızlığımı merak edenlere 25 derece skolyoz, 74 derece kifozum vardı.

Bunlar elbette benim hastalığı yaşarken öğrendiklerim. Doğru ve güvenilir bilgi için doktorum  Şevki Erdem   ‘in web sitesini ziyaret edebilir; gerekli ve istediğiniz her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler…

Yorum Yaz