15625459_238509489917795_8332431562935107584_n

 

Bu rahatsızlık beni 15 yaşındayken buldu. Daha doğrusu;  belkide daha önce vardı ama ben onu tam 15 yaşındayken keşfettim.

Tam bir ergen dönemimdi. İşte yerinde duramayan, stresli, sinirli, dünyayı kendi etrafında döndüren türden .Sürekli ağrıyan sırt ve bel yüzünden bu dönemi bence yüksek oranda daha da duygusal geçirmeme sebep oldu 😊

Bel ağrılarımın olduğu dönemde bir kaç kez doktora gitmiş; ama bir şey bulunamayıp ağrı kesici iğne yapılıp geri yollanmıştık.

Bir gün ciddi üşütmemden dolayı, doktora gittim.Akciğer röntgeni istendi. Zaten tamda bu noktada yani benden röntgen istenmesi ile ortaya çıktı. 15 yaşındayım ve röntgen çeken kişi düz durmuyorsunuz diye beni sürekli azarladı. Sonunda baktı olmuyor çekti filmi.

Doktorumuz filmi gördüğünde üşütmem ile ilgili olan kısımdan çok; eğrilik konusunda bizi uyardı. Kendi alanı değildi ama bir doktor olarak uyarmak istediğini söyledi.

Dahasında belki yüz değil ama yüze yakın sayıda röntgen çekinmişimdir.Ayrıca 15 yaşında birine hasta olduğunu söylediğinizde. (Hastalık ne olursa olsun bence.) Önce öleceğini falan zannediyor insan. Sonra bakıyor ki yaşıyorum. Amaaann deyip devam ediyor hayatına. (Tek fark sürekli olarak yüzerek devam ettim 🙂 Bu arada eğrilik 20 derece olarak hesaplanmıştı. Ciddi değildi ama ilerlemesi olasıydı elbette.

Doktorun verdiği hareketler vardı. Sabah, öğle ve akşam yapılması gerekiyordu. Açıkçası ben toplasanız 10 kere yapmamışımdır. Yüzmek daha güzeldi. Daha rahatlatıcıydı benim için ve gayet severek yüzüyordum. İyiki yüzmüşüm şimdiki zayıflığımı bence yüzmeye borçluyum:)

Her 6 ayda bir kontrole gidiyordum. Belirli röntgenler çekiliyordu. Doktorum iyisin deyip yolluyordu beni. Sonra evlendim. Eşimle seyehatlere çıkmaya başladım. Yüzmek çok uzaktı. Spor yapmak aklıma gelmiyordu. Zamanla artan ağrılar ve yataktan uyandığımda sırt ve bel ağrıları beni huzursuz hatta mutsuz bir kişi yapmaya başlamıştı. Bir dönem doktorumun onayı ile aletli pilates yapmaya başladım. Beni bir nebze olsun rahatlatmıştı. Sürekli seyahat ettiğim için düzenli olarak derslere katılamayacaktım. Bu nedenle kendi kendime yapabileceğim yoga ile gevşeme hareketleri öğretti bana Ertan hocam. Kendi kendimi idare edebildiğim kadar ettim. Ne zaman başa çıkamayacak duruma geldim. İşte ozaman karar verdim ameliyata….

 

 

Kontrole gittiğim Doktorum: Prof. Dr. Şevki Erdem- Emsey Hospital

Pilates-Yoga Hocam: Ertan Aydoğdu- Marriot Hotel

 

 

 

Yazar

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: