Kalabilir! Ben 5 ay sonra hamile kaldım. Hemde öyle anlatabileceğim çok fazla bir hikayemde olmadı.
15535359_192416341223074_8261286464763985920_n
Prof.Dr.Şevki Erdem ve onun tatlı asistanı Merve hn.
İlk 3 ay zaten hiç bir şey anlamıyorsunuz. Bir ağırlık yok. Her kadın gibi bende sağlıklı beslenme, stresten-sıkıntıdan uzak durma gibi hamileliğin getirdiği rutine girdim. Her sabah ve akşam yürüyüşe çıktım. Günlük 6 bin adım atmaya özen gösteriyordum. Evde kendi kendime hamile yogası yapıyordum. Kesinlikle kendimi yoracak hiç bir şey yapmadım. Kahvaltımı, yemeğimi ilaçlarımı düzenli bir şekilde yedim-içtim.
Hamileliğimin sonlarına doğru, hareketsiz kaldığımda gece sırt ve bel ağrısından uyuyamıyordum. Çok sıkıntı oluyordu. Ertesi gün mutlaka kalkıp yürüyüş ve yoga ile ağrı dindirmeye çalışıyordum. Hiç ilaç içmedim. Oysaki parol içilebiliyor hamile iken ama ağrıya alışık biri olarak bebeğime zarar versin istemedim.
Belki bir çok hamile kadına göre ağrıya daha çok açık olabiliriz. Bence o da çok normal bir şey.
Doğum konusuna gelecek olursak;
Ben sırtımdan ameliyatlı olduğum için; Şevki hocamın olduğu hastanede doğum yapmak istedim. Ne yaşayacağımı bilmiyordum ve kendimide çok seviyorum. Gerçi Barış olduktan sonra kendimide bıraktımda neyse 😊Bebeğim annesiz mi kalsın hem zaten ? 😇 Ters bir durumda yanımda olması benim için çok önemliydi.

Hem kontrollere gittiğimde de Şevki beyi ziyaret ediyordum. Bana nasılsın dışında pek bir soru sormaması da içimi rahatlatıyordu:)

17077528_737483643089380_5231215830896738304_n
34 haftalık hamileyim
Doğum günü, acil sezaryen ile doğuma alındım. Acil olmasının sebebi sırtımla bir alakası yok. Normal doğum yapabiliyor muyuz? Diye merak edenler için; doktorunuz eğer normal doğumunuzu onaylarsa yapabilirsiniz. Benim mümkün olmadı. Sezaryen ile doğum yaptım. Genel anestezi aldım. Aslında ben epidural istiyordum ama riskli görüldüğü için genel anestezi ile komple bayıltıldım. İnanın hiç bir şey anlamadım. O koca ağrılardan sonra sezaryen ağrısı tırtmış😀
Skolyoz kifoz ameliyatı oldum hamilelik riskli mi? diye soran bir sürü kadın oldu. Öyle birşey yok. Ben yaşamadım. Hayatın her anı risk! Normal bir kadında riskli bir hamilelik geçirebiliyor. O yüzden bu ameliyatı oldum, hamile kalamam algısını kim yaratıyorsa çıkarın atın onu kafanızdan. Ben hiç öyle bir korkuya kapılmadım. En azından bu yüzden olmayacağını düşünmedim diyebilirim. Neticede sırt nerde rahmimiz nerde ? Ağrı yaşamaktan korkmayın. Çünkü yaşıyorsunuz😊 Ama ameliyat ağrılarını çekmiş bir kadınsın sen onlar tırt gelir. Valla bak!!!
Ameliyat olmadan önce mi hamile kalmalıyım, ameliyat olduktan sonra mı? diyenler için ise; buna benim karar vermem imkansız tabiki ama tavsiyem şudur. Ameliyat olduktan sonra en az iki ay bakıma ihtiyacınız oluyor. Bu dönemde bebeğiniz ile ilgilenemiceksiniz. Benim tavsiyem ameliyatınızı olduktan sonra bebeğinizin olması çok daha doğru olacaktır.
Bu yazının altına atılan tüm yorumları tek tek yanıtlayacağım. Ama Dm den atılan veya maile gelen bütün yorumlar cevapsız kalacak. Çünkü hepsi birbirinin aynısı. Buradan yazarsanız tek seferde birçok kişinin aklındaki soru yanıtlanmış olur.
Herkese sağlıklı günler diliyorum. Sevgiler❤️
Yazar

4 Comments

  1. Merhabalar bende skolyoz ameliyatı gecirdim 15 yasında platinlerim çıkarıldı vücut geliştiği için . Evliyim çocuk düşünüyorum suan bile ağrılarım oluyor hamilelikte kilo alımından kaynaklı ağrılardan korkuyorum çünkü kilo aldığımda ağrılarım oluyor o yüzden sürekli dikkat ediyorum sizin kilo alımınız nasıl oldu .

    • Merhaba. Evet kilo alımınıza çok dikkat etmelisiniz hamur işlerinden olabildiğim kadar uzak kaldım. Yaz dönemi olduğu için soğuk yiyecekler tükettim hep. 15 kg aldım. Son dönem belim ağrıyordu.

  2. Merhaba bende skolyoz hastasiyim 18 yaşindayim şuan derecesi 37 ne önerirsiniz

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: