Prematüre bebek

Merhaba ben bir prematüre bebek annesiyim. Çoğunuzun bilmediği ama benim bizzat yaşadığım zorlu bir süreçti.

9 aylık hamilelik süreci bazı kadınlar için erken sonlanır. Etrafımda hiç erken doğum yapan kadın tanımadım ben. Hep aklımda 40. Haftada doğacak olan bebeğime nasıl kavuşacağım vardı. Hamileliğimin 35. Haftasına yeni girmiştim ki, bir gece gelen bir sancı ile suyumun boşalması sonucu soluğu hastanede aldım. Çok sancılı ve çok zor bir geceydi benim için. Çok ağladığımı , henüz doğamaz çok küçük, nolur doğmasın daha küçük dediğimi hatta yalvardığımı hatılıyorum. Gece boyu nstye bağlı kalmıştım. Aynı günün sabahındaysa bebeğim kucağımdaydı.

Bir çok prematüre bebeği olan anneye göre şanslıydım elbette. Akciğerleri gelişmiş, 2400 gr bi bebek dünyaya getirmiştim. 44 cm di. İnanın bir portakal büyüklüğündeydi kafası ve cildi kıpkırmızıydı. Saç derisi henüz oluşmamış damarları görünüyor, burnunun üstünde minik yağ bezeleri vardı.

Doğumdan hemen sonra emzirmek için bebeğimi yanıma getirdiler. Emmek istiyor ama ağzı o kadar minikti ve çenesi öyle güçsüzdü ki iki fırt sonrası uyuyakalıyordu.

Ensesini kaşı, topuğunun altını sık, omzunu okşa gibi taktikler vermişti hemşireler ama memeyi bile tutturamıyordum ki onlara sıra gelsin. 2 gün boyunca 2 saatte bir hemşire ile bebeğimi beslemeye çalıştım. Yanımda sağma makinem ile gelmiştim. Mememi tutamadığı için şırınga ile sütümü içiriyorlardı. 2. Günün sonlarına doğru tentene temas ile emzirmede başarılı olmaya başlamıştım.

Ne kadar başarılı olduğumu söylesemde Barış’ı sarılık olmasından kurtaramadım. 1 aydan fazla neredeyse haftanın 3 günü sarılık derecesini ölçtürmeye gittik. Hem geceleri uykusuz kalıp, hem bebek bakımlarını yapıp hemde hiç dinlenmeden hastaneye gitmek beni çok sarsıyordu. Yinede gidiyorduk😇 Bilirubini her gittiğimizde bir çıkıyor, bir düşüyordu. Doktorumuzda bu sebeple ışın tedavisi alması konusunda çok tereddütte kalmıştı. Normal doğan bebeklere göre prematüre bebekler sarılığı daha uzun sürede atlatıyorlar. Ben bu süreçte hem emzirip, hemde kendimi sağıp biberon veya şırınga yardımı ile Barış’a olabildiğince çok sütümü içirmeye çalışıyordum.

Bir diğer önemli konu ise göz muayenesiydi. Prematüre bebekler anne karnında gelişimini tam yapamadıkları için göz gelişimini bazen tam tamamlayamıyorlar. Bunun içinde yine bebek-çocuk göz doktoruna gidip katarakt-görme gibi sorunlarının olup olmadığına baktırdık.

Prematüre bebeklerin çok hassas olduğunu ve hastalıklara çok çok açık olduklarını biliyoruz. Ve bunun için el temizliğine özen gösterdim. Banyoya el dezenfekte edilmesi içinde sabun koymuştum. Önce onunla ardından sabun ve bol su ile yıkıyor ve eve gelen herkesin yıkamasını rica ediyordum. Az elle, çok gözle taktiği😇 Birde ilk haftalar bebeğimi yıkarken, yıkama suyunu kaynatılmış – ılıtılmış su olarak ayarlıyor enfeksiyon riskini en aza indirmeye çalışıyordum.

Prematüre bebekler; normal haftalarında doğan bebeklere göre kendilerini çok daha zor ısıtırlar. Bu nedenle daha kalın kıyafetler giydirerek vücut ısısını korumaya ve oda sıcaklığını 23-25 derece arasında tutmaya özen gösterdim.

Birde en önemli konulardan biri olduğunu düşündüğüm kemik gelişimi. Bunun içinde kıkırdak dokularında yamukluk oluşmaması için yatırdığım pozisyonu sürekli olarak değiştirmek oldu. Gündüzleri gözetim altında yüz üstü veya yan yatırıyor, geceleri yine yan yatırıp, emzirmeye kalktığımda başı sağa veya sola gelecek şekilde sırt üstüne çeviriyordum.

Tüm bunların yanında bağırsak gelişimini tamamlamamış bir bebekle karşı karşıya kalmıştım. Gaz ve kaka problemi oldukça yüksek düzeyde sıkıntı çıkarıyordu. Kolik adı altında sürekli çığlık çığlığa ağlıyor, elimden bir şey gelmemesi ise beni duygusal olarak oldukça yıpratıyordu. 3 buçuk ay sonunda da bu gaz problemi, bir günde biranda bitip gitmişti. O güne şükürler olsun.

Size tüm yaşadıklarımı açık bir dille anlatmaya, çözüm önerileri sunmaya çalıştım. Biliyoruz ki; prematüre bebekler normal bebeklerden çok daha özellerdir. Hala tam anlamıyla Barış aydaşlarını yakalamış değil. Yapmış olduğum belki sizin için büyük fedakarlık benim için annelik görevi. Ama şunu söyleyebilirim. Barış’ı görenler gerçekten prematüre mi ? Diye sorduklarında gururla evet diyorum. Hiç öyle görünmüyor dediklerindeyse içimden Allah’a bin şükür diyorum.

Yazar

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: