yogurt-nasil-mayalanir
Ek gıdaya başladığımda en çok kafama takılan şey yoğurdu nasıl, neyle mayalayacağımdı.
Öncelikle açık sütleri araştırarak başladım. Biliniyor ki, açık sütlerin sterilize edilmiş ortamlarda sağılması çok önemli. Çünkü ülkemizde sağılan sütün nasıl ve nereye sağıldığı konusu kafa kurcalayıcı. 😊 Kaynayınca bişeyciği kalmaz durumuda benim için ikna edici değildi. O yüzden açık sütleri eledim.
Kutuda satılan pastörize sütlere değinmeye bile gerek yok. Ben evime sokmuyorum. Kendim dahi içmiyorum.
Geriye kalan tek seçenek günlük sütlerdi. Ben markaları tek tek alıp denedim. Eğer son kullanımı yazan tarihte hala bozulmamışsa bir daha tercih etmedim. Sonunda kendime uygun süt markasını bulmuştum. Sizde deneme yaparak kendinize uygun olanını bulunuz. 😊
Gelelim nohut ile yoğurt mayasına.
Malzemeler;
▪7 adet nohut
▪Su bardağı
▪Günlük süt
▪Cam bir kavanoz
Hazırlanışı;
1 su bardağı sütümü bir cezvede ısıtıyorum. Aynı yoğurt mayalar gibi parmağımı yakmayacak ama ısıracak ısıda olacak. Ardından cam kavanozuma 7 adet nohutu ve sütü döküyorum. Fırının içerisine kavanozun ağzı açık olcak şekilde koyup fırının kapağını kapıyorum. Fırını ısıtmak yok.
24 saat sonra saatimi kurup kavanozumu çıkarıyorum.
İnce bir elek yardımı ile sütü süzüyorum. Nohutları içerisinden atıp, bir tatlı kaşığı maya ile yeniden bir bardak ısıtılmış sütümü mayalıyorum.
(Henüz yoğurt değil tabi yaptığınız henüz maya halinde)
Fırına ağzı açık şekilde kavanozu koyup kapıyoruz. Yine 24 saat sonra alıyorum ve işlemi yeniliyorum.
Bu şekilde tam 5 gün boyunca işlemi yeniliyoruz. Sonunda yoğurdumuzu elde etmiş oluyoruz. İlk zamanlar sıvı şekilde oluyor ama zamanla taş gibi yoğurt kıvamına geliyor.

Afiyet olsun 😋

IMG_5947
ilk yoğurt yiyişimiz:)
Yazar

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: