Emzik sorunsalı

Bana en sık sorulan sorulardan birisi emziği nasıl kabul ettirdiniz?

Barış erken doğan bir bebekti. Hastahanede emzirebilmek için hemşireler ile çok büyük savaş verdik.  Henüz çene kasları kuvvetli olmadığı için yeteri kadar besleyemiyordum bebeğimi. Hemşiremizin bize önerisi ile Emzik tutturmamızı sabah öğle akşam şeklinde 5 er dk emzik emmesinin çene kaslarının güçlendirilmesi için yararlı olabileceğini söyledi.

Birde ekledi eğer doğduğunda vermezseniz sonra tutturması çok zordur. Birde şimdi tuttu ilerleyen aylarda veririm dersenizde ilerde tutmamasıda çok yüksek bir olası. Bunu duyduğum gibi verdim ağzına emziği 🙂

IMG_5795
ilk emzik alışı değil ilkini bulamadım ama bulunca hemen değişicem 🙂

Ben daha önceki alıştırmalarımda psikologların ve pedegogların yazılarını okumuştum.  emziğin bebek için bir tutunma aracı olduğunu ve doğru kullanıldığı vakit aslında emziğin gerekli olduğunu savunan ifadeler vardı. O yüzden hiç soğuk değildim bu konuya. Tabiki uygun görmeyenlerde bir o kadar çok. Ama dediğim gibi ben kendim makaleleri okuyarak vermeye karar verdim.

Doğum alışverişimde Aventin emziğini almıştım. Yanımızdaydı. Denedik ve tuttu. Aynen hemşirelerin dediği şekilde ufak ufak emdi emziğini.

Daha sonrasında düz uçlu suavinex marka aldım. Onuda cop cop emdi 🙂 ama damaklı emzik tutturamadım.

IMG_6610
minik kuzummm

Birde Amerika’dan ilk hamile olduğumu öğrendiğimde aldığım kuzulu aventin emziği vardı. Onu önceleri verdim. Ama sonra bana çok hijyenik gelmedi. Ucu kirlense kaynar su dökerken kuzu ıslandı. Kuzuyu yıkarken ucu koruyamadım. Zaten sterilize makinesine girmiyor. O yüzden ben kendim vermek istemedim. Severek kullananlar var görüyorum ama dediğim gibi bana pek uygun olmadı.

Şimdi uyumadan uyumaya veriyorum emziği. Zaten oyun oynarken ağzında tutması imkansız. Onun yerine başka ne bulursa ağzına alıyor çünkü 🙂

Yazar

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: