7. Ayda Ek Gıda

7. Ayda işler daha da kolay bir hal alıyor.

İlk ay uyguladığım tüm 3 gün kuralının ardından artık alerji yapar mı endişesi ve vucüt -ağız kontrolleri neredeyse son bulmuştu. Çünkü çoğu şeyi denemiş ve artık neyi yer, neyi yemez, ne alerji yapar biliyordum.

Bu ayda sabahları kahvaltı devreye girdi.

Her sabah bir yumurta sarısının yarısını tam haşlayarak sunmaya başladım. Kendim günlük sütten lor peyniri yaptım ve kahvaltısında onu verdim.

Öğlenleri yoğurt ve meyve sundum. Bazen yoğurdu tek bazen meyvelerle karıştırarak.

Bu ayki diğer ekstramız ise; kuzu eti oldu.

Tercihen kuzu eti vermemizi istedi doktorumuz. Bende kuzu etini kıyma şeklinde kasapta 3 kez çektirerek yemeklerine koymaya başladım Barış’ın. Birde ilikli kuzu kemiği alarak kaynatıp; karton bardaklara döküp buzlukta dondurdum.

Bu ay birde çorbalarımız başlamıştı. Bu kaynattığım et sularınıda sebzelerle birlikte pişirirken kullandım.

Bu arada hiç ekmek, kek, kurabiye yapıp vermedim.

Verdiğim her yemeğin lezzetli olmasına dikkat ettim. Biz yetişkinlerde tad alma dokusu 2bin iken; bebeklerde 10bin kadar imiş. Yani verdiğimiz her gıdadan bizden 2 kat daha çok tad alıyorlar. O nedenle bebektir anlamaz yerine daha dikkatli olmamız gerekiyormuş :))

Lor yapımı:

Sütü kaynatıp içerisine altı açık şekilde 1lt süte bir kaşık yoğurt dökerek kestiriyorum  ardından süzdürüyor soğumaya bırakıyorum. Sonra da dolapta 2-3 gün saklayabiliyorum.

İlikli et suyu yapımı:

Kasaptan ilikli kuzu kemiği istiyorum. Ardından büyük bir tencerede bu kemikleri uzun bir süre (ilikleri kendiliğinden çıkana kadar) kaynatıyorum. Eğer kemiklerin içerisinde kaldı ise kendim çatal yardımı ile içinden çıkarıyorum. Bazen ilikler çok büyük olabiliyor o zaman onları blenderla çekiyorum. Ya da çatal ile eziyorum. Ardından karton bardaklara dökerek soğutup buzluğa diziyorum. Bir kerede 20 bardak yapıp atıyorum. 1 ay yeterli oluyor.

7. Ayda yenilebilir Sebze-Meyveler:

Kuru kayısı,Kuru erik, Fesleğen, Kırmızı Pancar, Nane,Kekik gibi …

Yayla,mercimek ve tarhana çorbası…

Barış’ın 7. Ayda 1 Gün Menüsü

Sabah:

Bebek omleti: Yumurta sarısı yarısı, labne(kendim yapıyorum), Taze Dereotu bir tutam. 1 çay kaşığı tam tahıl unu. hepsini karıştırıp zeytinyağında pişirip sunuyorum.

Öğlen: Et sulu tarhana çorbası.

Ara öğün: Cam rende de meyve hazırlıyorum. Yoğurt ile sunuyorum.

Akşam: Bebek türlüsü; patates, havuç, kabak, brokoli buharda haşla. Et suyunu ve isteğe göre baharatını ekleyip ve sunuyorum.