6. Ay Ek Gıdaya Geçiş

 

6 Ay da Barış’a ne yedirdim?
Öncelikle bu süreç içerisinde en önemli şey SABIR. Evet farkındayım herşeyde sabırdan bahsediyorum ama her işin başı sabır değil midir?
Ben bilir kişi değilim tabiki. Bu yazıyı da çok merak edildiği için ekliyorum bloğa.
Unutulmamalı ki bu bir tadım ayıdır. Bebeğin öğünleri bu ayda yoktur . Asıl öğün anne sütü veya mamadır.
Öncelikle işe sebzelerden başladım. İlk yedirdiğim sebze havuç oldu. Havucu buharda pişirdim. İlk etapta #blw yöntemi ile ilerlemeyi düşündüğüm için bebeğimin eline vererek yemesini istedim havucunu. Ama aynı zamanda havucu daha çok pişirip pütürlü bir biçimde kendim yedirdim Barış’a. İlk bi surat eğdi vs. ama havuç sevdiğimiz sebze oldu bizim. 3 gün boyunca havucu yedirdim. Başka hiç birşey yok. 3 gün kuralına uydum.
Bu arada aynı zamanda yoğurt yediriyordum. İlk hafta 1 tatlı kaşığını zor bitirirken, zamanla arttırdık bu oranı.
İkinci sebzemiz patates oldu. Barış bunu asla ağzına almadı. İlk gün tükürdü, ağzını kilitledi. İkinci gün sebzeyi görür görmez ağladı. O yüzden 3. Günü yok. Israrcı olmadım ve patatesi tek vermemeye özen gösteriyorum.
Son olarak kabak verdim. Sebzelerde bir problem çıkmadı ve meyvelere geçiş yaptık. Şeftali, kayısı, armut gibi mevsim meyveleri ile devam etti. Hepsinin mevsim meyveleri olmasına dikkat ettim.
Tam bir ay boyunca bu şekilde tadım yaptık. Yiyor veya yemiyor diye takılmadım. Tekrar ediyorum belki ama neticede bu bir tadım ayı. Anne sütünden başka hiç bir ek bir mama vs. vermedim.
İlk ayda bu şekilde deneme ile devam ettik. Sevdikleri-sevmedikleri şeklinde liste tuttum. Ve 5 gün sonra sevmediği şeyi yeniden sundum.
Bu ayda yenilebilecek sebze ve meyvelerin listesi:
Süt ürünleri:(yoğurt,peynir,kefir)
Avakado,Kayısı,Şeftali,Ayva,Elma,Armut,Havuç,Patates,Tatlı patates,Soğan,Enginar,Pırasa,Balkabağı,Kabak,Brokoli,Yulaf